Начало / Футбол / Шампионска Лига / Поредна магична вечер с марка Шампионска лига и Тотнъм е на финал за първи път в историята си (видео)

Тотнъм за първи път в историята ще играе на финал в Шампионската лига и това се случи по възможно най-драматичния начин - победа с 3:2 над Аякс (Амстердам) като гост. Аяксите бяха спечелили с 1:0 първата среща миналата седмица и дори поведоха с 2:0 през първото полувреме.

Но втората част продължи поредицата от драми в Шампионската лига и с хеттрик на Лукас Моура "шпорите" ще се опитат да спечелят Шампионската лига за първи път. Там те ще срещнат Ливърпул, който снощи в не по-малко шокиращ мач отстрани Барселона. Английски финал в Лигата ще има за втори път от 2008-а година, когато се срещнаха Манчестър Юнайтед и Челси.

Домакините дръпнаха с 2:0 с попаденията на Матийс Де Лихт в 5-ата и Хаким Зиех в 35-ата минути. Бразилецът Лукас Моура вкара и трите гола, като първо изравни с два гола в 55-ата и 59-ата минути, а в последната секунда на добавените 5 минути вкара третия гол за шокиращия изход на мача.

Аякс започна мача с промяна в предварително заявения стартов състав, но заради контузия отпадна Давид Нерес и Каспер Долберг го замести. Въпреки това мачът тръгна идеално за Аякс, след като капитанът Де Лихт се извиси над Деле

Али и прати топката в мрежата за 1:0 след центриране от корнер. Още в първата атака след това Хюн-Мин Сон нацели гредата след изстрел от много малък ъгъл.

Душан Тадич пропусна едно положение в 30-ата минута, но 5 по-късно именно той намери Зиех в наказателното поле на гостите и мароканецът с мощен шут удвои преднината на своя тим.

С началото на втората част гостите вдигнаха оборотите и натиснаха здраво. В 54-ата минута Андре Онана направи едно спасяване при удар на Деле Али от въздуха, а само минута по-късно падна и първото попадение. Деле Али комбинира с Лукас Моура след преодолян един защитник и бразилецът върна едно попадение. Четири минути по-късно англичаните изравниха след доста куриозен и нелеп гол.

Вратарят Онана изби удар на резервата Фернандо Йоренте. Моура открадна топката, направи няколко обиколки през защитата в наказателното поле и след това успя да прокара топката в мрежата за 2:2.

Постепенно домакините се отърсиха от шока и тръгнаха напред в търсене на трети гол, като в 79-ата гредата помогна на Тотнъм след поредния шут на Зиех. Три минути преди края след центриране от ъглов удар Фертонген удари гредата с глава, а при добавките топката беше изчистена от голлинията. Но драмата настъпи в последните секунди на 95-ата минута, когато отново Лукас Моура се разписа при неочаквано разредената защита на Аякс и удар по диагонала без шанс за вратаря Андре Онана.