21 години по-късно: Аякс отново е на финал в Европа

Начало / Футбол / Лига Европа / 21 години по-късно: Аякс отново е на финал в Европа

Аякс се класира за първи финал на голям европейски турнир от 1996 година насам. Холандският гранд ще спори за трофея от Лига Европа, след като елиминира Лион на полуфиналите.

Тимът от Амстердам загуби с 1:3 реванша във Франция, но след успех с 4:1 в първия мач си осигуриха сблъсък за трофея.

Аякс ще се изправи във финала срещу Манчестър Юнайтед, който отстрани Селта.

Двубоят за титлата е на 24 май на стадион "Френдс Арина" в Стокхолм (Швеция).

-----

Гостите поведоха в резултата в 27-ата минута. Каспер Долберг получи на левия фланг, влезе навътре и прехвърли Лопес за 1:0.

В 45-ата минута Лион получи дузпа за нарушение на 17-годишния Де Лихт срещу Лаказет. Изработилият наказателния удар застана зад топката и не сбърка, изравнявайки резултата.

В продължението на първата част Лаказет вдъхна надежди на "хлапетата", след като след малко повече от минута реализира втория си гол в двубоя.

Резервата Рашид Гезал доближи Лион до продълженията. В 81-ата минута той стреля с глава и с помощта на рикошет прокара топката между краката на вратаря Онана - 3:1.

Ситуацията за Аякс се усложни още повече, когато Ник Виргевер получи червен картон и остави своите с 10 души в оставащите шест минути.

Уникален пропуск две минути преди края направи Максуел Корне, чийто удар от малък ъгъл премина на около сантиметри от гредата в аут.

ЛИОН - АЯКС 3:1 (4:5 общ резултат)
0:1 Каспер Долберг (27)
1:1 Александре Лаказет (45-дузпа)
2:1 Александре Лаказет (45)
3:1 Рашид Гезал (81)