Начало / Тенис / Голям Шлем / Йохана Конта стана първата британка, която се класира за полуфинал на турнир от Големия шлем от 33 години

Йохана Конта стана първата британка, която се класира за полуфинал на турнир от Големия шлем от 33 години насам,фото:БТА

Конта, която е родена в Сидни, но има британски паспорт от 2012 година, надигра на четвъртфиналите китайката Шуай Чжън с 6:4, 6:1.

47-а в света Конта не остави съмнение в превъзходството и още от началото загатна, че ще търси победата на всяка цена. Британката направи два бързи пробива и поведе с 5:2 в първия сет, след което без проблеми затвори с 6:4.

Във втория сет Конта бе още по-убедителна и даде само гейм на съперничката си.

Последната тенисистка от Великобритания, достигала полуфинал в Големия шлем, е Джо Дюри през 1983 година на Ю Ес Оупън, а последната финалистка-британка е Вирджиния Уейд на Уимбълдън през 1977 година.

Конта ще опита да играе финал, но първо трябва да се справи със съпротивата на седмата в схемата германка Ангелик Кербер, която в друга четвъртфинална среща надигра Виктория Азаренка с 6:3, 7:5.
Кербер също написа история, като е първата германка на полуфинал в Мелбърн от 1998 година.

Победата на Кербер бе малко изненадваща, след като до момента двукратната шампионка в Мелбърн Азаренка не бе загубила дори сет.
Кербер взе първите четири гейма в мача и приключи първия сет с 6:3 за 48 минути.

Азаренка направи всичко възможно да обърне мача и сервираше за спечелване на сета при 5:2. Кербер обаче спаси три сетпойнта, след това отрази още два в 10-ия гейм и обърна до 7:5, като приключи мача за час и 45 минути игра.