Ал-Атия с втора етапна победа на рали "Дакар" (видео)

Начало / Моторни / Рали Дакар / Ал-Атия с втора етапна победа на рали "Дакар" (видео)

Насър Ал-Атия (Катар, "Тойота") спечели втората си победа от тазгодишното издание на рали "Дакар", а Мико Хирвонен (Финландия, "Мини") ще догледа отстрани битката за трофея от престижната офроуд надпревара заради технически проблеми. Към момента фаворит е Стефан Петерханзел (Франция, "Пежо") заради първото си място в генералното класиране.

Хирвонен беше най-популярното име, което беше елиминирано по време на 296-километровата специална отсечка в понеделник. Финландецът беше принуден да спре за ремонт приблизително при преполовяването на дистанцията и загуби час и половина. По този начин един от водещите отбори X-raid остана без шансове за каквото и да било през 2018-а година, след като останалите два автомобила на Мини, управлявани от Брис Мензие и Язед Ал-Раджи претърпяха инциденти в неделния етап.

След като битката остана между "Пежо" и "Тойота", Ал-Атия пое контрол над отсечката в понеделник. Катарецът се смъкна от първо до пето място ден по-рано, но днес беше лидер на всеки уейпойнт без първия. Той победи Стефан Петерханзел с четири минути и се изкачи на трето място в генералното подреждане, но неговият съперник оглави класирането. Французинът смъкна от върха Сирил Депре (Франция, "Пежо"), който финишира на осем минути от Ал-Атия. В крайна сметка Петерханзел поведе с 3:11 минути на Депре и със 7:43 на Ал-Атия.

Третото място днес спечели Карлос Сайнс (Испания, "Пежо"), а Себастиан Льоб (Франция, "Пежо") завърши близо зад тях на четвърта позиция.

Сам Съндърланд (Великобритания, КТМ) пое контрол в мотоциклетния клас, след като предишният лидер Хоан Бареда (Испания, "Хонда") загуби много време и съответно първата си позиция. Миналогодишният шампион завърши 296-километровата отсечка от Писко до Сан Хуан де Маркона на първото място и с това записа втора етапна победа за тазгодишното издание и четвърта в кариерата си.

Британецът водеше през първите три чекпойнта, но загуби временно първото си място срещу Тоби Прайс (Австралия, КТМ) и Пабло Кинтания (Чили, "Хускварна"), като последният се превърна в основен фаворит за победата. Той обаче загуби четири минути в последните километри.

Проблемите на Кинтания откриха пътя на Съндърланд към първото място и той спечели с 3:03 минути пред Кевин Бенавидес (Аржентина, "Хонда"), докато Кинтания се смъкна до пето място зад Прайс и Рики Брабек (САЩ, Хонда). Това направи аванса на Съндърланд на върха цели 4:38 минути срещу Бенавидес. Трети е Кинтания с 5 минути пасив срещу лидера.