Полша пак е на световния връх

Начало / Волейбол / Полша пак е на световния връх

Полша спечели отново световната титла по волейбол за мъже, след като разби Бразилия с 3:0 гейма (28:26, 25:20, 25:23). Така Дружина полска дублира успеха от преди четири години, а общо има вече три златни медала заедно с тази през 1974-а година.

Бразилците, които и преди четири години бяха на финала и паднаха с 1:3, този път бяха конкурентни само в първата част. Третото място остава за отбора на САЩ, който се наложи с 3:1 над Сърбия.

В крайна сметка статистиката показа, че Полша е спечелила най-много от силната си блокада, докато атака минимална преднина има за Бразилия. Страхотен мач като цяло направи Бартош Курек, който заби последната точка в мача и завърши с 24 точки за Полша (2 аса).

Михал Кубяк добави 12, а Артур Шалпук- 10.
Уолъс де Соуса завърши с 14 за бразилския отбор, като Дъглас Соуса с 11 и Евандро Гера със 7 бяха останалите водещи реализатори.
България и Италия бяха съвместни домакини на това първенство, като нашият национален отбор разделя 9-12 позиция с Белгия, Канада и Словения.

В началото на мача двата отбора си размениха водачество, като най-напред Бразилия взе преднина от 5:3, а Полша обърна на 8:6. Много силно на блокада в тези моменти на мача игра Артур Шалпук, който помогна за аванс от 17:13.

Бразилия застигна поляците при 21:20 с два поредни аса на Липе, но Полша беше на крачка от успеха с 23:20. Равенството за пореден път беше на таблото след блок на Лукаш Сааткамп и контра на влезлия като резерва Евандро Гера.

Двата тима стигнаха и до 26:26, но в крайна сметка защитаващите титлата си поляци се справиха с 28:26.

Във втората част Полша дръпна с 13:11, 16:13 и 22:17, което вече беше трудно за съкращаване. Пореден блок-аут на Кубяк им гарантира спокойно 2:0 с 25:20 във втория гейм. Серията им продължи и в третия гейм и те поведоха с 8:3 най-вече заради силната игра на Бартош Курек и Артур Шалпук, както и почти безгрешните блокади на Михал Кубяк.

Бразилия опита на няколко пъти да върне интригата, като съкрати първо на 14:17, след това и на 21:22, както и при 22:23, но отстъпи с 23:25 и крайното 3:0 за отбора на белгийския специалист Витал Хайнен.

Тимът на Полша мина през доста трудни моменти на това първенство, в това число и много трудна победа над България, загуба от Аржентина и странна победа над Сърбия в предварителните етапи.