Рилски спортист с драматична победа над Балкан, Левски се измъкна срещу Ямбол

Начало / Баскетбол / Бг Баскет / Рилски спортист с драматична победа над Балкан, Левски се измъкна срещу Ямбол

Шампионът Левски Лукойл записа втора победа от два кръга през новия сезон в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ), след като се наложи с 85:74 (22:17, 19:24, 20:17, 24:16) над Ямбол като гост. Вицешампионът Балкан пък получи тройка в заключителните секунди и отстъпи на Рилски спортист с 89:90 (16:28, 27:16, 15:23, 31:23).

Двата отбора започнаха мача точка за точка, но Левски Лукойл вкара две поредни тройки чрез Патрик Рембъръ и Калоян Иванов, с което взе аванс от 13:10. Ямбол намали с кош на Ивко Ивков, но гостите направиха серия от 7:1 и я завършиха с тройка на Божидар Аврамов, с което дръпнаха значително в резултата и приключиха първата част с аванс от пет точки. Левски Лукойл продължи да трупа методично преднина през втората четвъртина, но баскетболистите на Ямбол се събудиха след преполовяването й. Рембърт вкара пет безответни точки за 41:32 в полза на гостите от София, но домакините отговориха със серия от девет безответни точки и изравниха резултата с тройка на Евгени Иванов.

Левски поведе с три точки на Ямбол до края на третата четвъртина, но 7:30 минути преди края на мача резултатът отново бе равен за 66:66. Божидар Аврамов обаче вкара на два пъти след нарушение и продължи серията си с кош за 70:66, а Левски повече не позволи на Ямбол да се върне в мача. Сините дори завършиха мача със серия от 11:2 и спечелиха категорично гостуването си.

Всичките петима от титулярната петица на Левски Лукойл завършиха с двуцифрен актив, като най-резултатен беше Рембърт с 19 точки, 18 от които натрупани с шест тройки. Деян Иванов пък записа дабъл-дабъл с 15 точки и десет спечелени борби, докато за Ямбол най-резултатни с по 13 пункта бяха Станислав Говедаров и Агустин Окосун.

Балкан проспа първата четвъртина и Рилски спортист натрупа аванс от 12 точки до сирената, а в началото на втората част Артур Едуърдс вкара от наказателната линия и Мартин Маринов се разписа от зоната за три точки за 32:16. Стрелбата на гостите от Самоков обаче започна да изпитва проблеми и Балкан се възползва. Танксли Ефианаи вкара два пъти от бялата линия и продължи серията си с точен изстрел под коша, а Димитър Димитров свали разликата под 10 пункта с тройка. Рилски спортист направи и нова серия от осем безответни точки преди сирената, а Ефианаи завърши полувремето със забивка за 43:44.

Рилски спортист запази точката преднина до финалната минута на последната четвъртина, въпреки че в моменти от третата авансът на гостите приближаваше отново десет пункта. Последните 60 секунди започнаха с кош на Дерек Райт за 85:87, но Венцислав Петков изравни в ответната атака. Балкан стигна до нов кош чрез Брендън Браун и поведе, но девет секунди преди сирената Дерек Райт вкара тройка и Рилски спортист спечели драматична победа в Ботевград.

Джейлън Дженкинс беше най-резултатен за Рилски спортист с 19 точки, към които добави и 13 спечелени борби. Дерек Райт завърши с 16 пункта, а по 15 за Балкан отбелязаха Брендън Браун и Микаел Хопкинс, който спечели и 11 борби.