България загуби от Финландия в Ботевград (видео)

Начало / Баскетбол / Бг Баскет / България загуби от Финландия в Ботевград (видео)

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол започна със загуба в група "F" на квалификациите за Световното първенство в Китай през 2019 година. Играчите на селекционера Любомир Минчев отстъпиха пред Финландия с 80:82 (19:17, 17:22, 17:21, 27:22) в среща, играна в "Арена Ботевград".

Станимир Маринов с 18 точки стана най-резултатен от нашите, 16 точки и 7 борби добави Александър Везенков. С 15 точки и 5 борби се отчете Павел Маринов.

а За Финландия Джамар Уилсън записа 20 точки, 7 асистенции и 5 борби, 18 точки добави Анти Канерво, а с 14 завърши Шон Хъф. ​

В понеделник от 21:45 часа тимът ни гостува на Исландия. Днес исландците допуснаха поражение от Чехия с 69:89.

-----

Възпитаниците на Любомир Минчев водеха през почти всичките първи 10 минути, но през втората част ролите се размениха и на почивката баскетболистите на Финландия имаха преднина от 39:36.

Третата част започна лошо за българите, които направиха серия от 7:18 и гостите поведоха с 57:43. В последната четвърт националите дадоха всичко от себе си и с успяха да намалят изоставането си в резултата. С кош на Станимир Маринов България губеше със 77:80 82 секунди преди края.

Най-интересното се случи минута преди сирената. При оставащи 52 секунди след два наказателни удара на Везенков България се доближи само на точка от съперника - 79:80. Гостите не успяха да вкарат кош в своята атака, националите взеха топката, но и те пропуснаха, след като Везенков не успя да вкара.

След това за Финландия два наказателни удара реализира Джамар Уилсън. Секунда преди края Станимир Маринов имаше възможност да вкара два фаула. Той бе точен при първия за 80:82 и умишлено пропусна втория. Везенков взе топката и вкара кош, но съдиите не го зачетоха. Причината е, че най-добрият български баскетболист е прекрачил линията преди топката да стигне ринга.

Гостите показаха невероятна стрелба от тройката - 14 тройки от 31 опита.